Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi | Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi

Akif, Tiyatro ve Şiirlerle Anıldı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü çerçevesinde 'Gençliğin Dilinden Akif' isimli tiyatro ve şiir gecesi düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

'Gençliğin Dilinden Akif' isimli tiyatro ve şiir gecesinde açılış konuşmasını yapan  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kadir PEPE Mehmet Akif Ersoy’un dizeleri ile sözlerine başları. “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem. Akif için vatan dünyada karşılığı verilemeyecek bir cennettir” diyen PEPE; “Milleti vatanından ayırmak isteyenler cehennemle de gelseler, gençlik onu göğsünde söndürmelidir. Akif Türk gençliğine şöyle seslenmektedir; “Verme dünyaları da alsan bu cennet vatanı, sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır”. Konuşmasının sonunda da Mehmet Akif’in “Korkma” isimli şiirinden mısralar okuyan PEPE; “Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz; Bu yol ki hak yoludur dönme bilmeyiz yürürüz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kadir PEPE’nin konuşmasının ardından Türk İslam Medeniyetleri Topluluğu, Türkoloji Topluluğu, Türk Yurdu Topluluğu, Türk Dünyası Araştırma Topluluğu, Anadolu Gençlik Topluluğu, Tarih, Bilim ve Ekonomi Topluluğu tarafından hazırlanan 'Gençliğin Dilinden Akif' isimli tiyatro ve şiir gösterimi gerçekleştirildi.

Gösterimden sonra kapanış konuşmasını Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Doktor Öğretim Üyesi Himmet BÜKE yaptı. BÜKE konuşmasında; “Bugün İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yılını kutluyor ve onun gıyabında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anıyoruz. Her ne kadar biz ona vatan şairi, İstiklal Şairi desek de aslında o tam manasıyla bir iman şairidir. Böyle bir günde böylesi eşsiz marşımızın kabul edilişinin yıl dönümünde tekrar Akif’i yad ediyor, bütün İstiklâl Savaşı Şehit ve Gazilerine Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Mekanları Cennet olsun” dedi.

Görseller