Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi | Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi

Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ev sahipliğinde Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde ‘Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Lavanta Tepesi Hotel’de gerçekleşen toplantıya Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Gölen, Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Demirel, Prof. Dr. Uğur Derman, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Mustafa Uzun, Araştırmacı Yazar Mehmet Rüyan Soydan ile Araştırmacı Yazar İbrahim Öztürkçü katıldı.

Milli şairimizin adını yaşatmak adına atılan önemli bir adım olan “Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri” ile “Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu”nun 2020 yılında 3. sünün gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda yapılabilecekler ve uzmanların görüşlerinin önemini bilen MAKÜ yönetimi gerçekleştirilen toplantıda önemli konu başlıklarını ele aldı.

İlki 2016 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla MAKÜ’de yapılan Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ve Bilim Sanat Ödülleri Töreni’nin ikincisi ise 2017 yılında Mehmet Akif’in ata toprakları olan Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleştirilmişti. 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan ödül töreni ve sempozyumla ilgili Prof. Dr. Uğur Derman, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Mustafa Uzun, Araştırmacı Yazar Mehmet Rüyan Soydan ile Araştırmacı Yazar İbrahim Öztürkçü’nün fikirlerine kulak verilerek 2020 ve 2021 yılları içerisinde gerçekleştirilecek programlar ile ilgili görüş ve öneriler de alındı.

2021 yılının İstiklal Marşı’nın kabulünün 100.yılı olması sebebiyle gerçekleştirilebilecek etkinlikler ile ilgili fikir alışverişinde bulunmanın önemini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz “Bizim üniversite olarak diğer üniversitelerden bir avantajımız var. Adımız çok kıymetli. Öğrencilerimize dokunmak, onları donanımlı bir şekilde mezun etmek için Akif’i de anlatmak gerekiyor. Bunu diğer üniversitelerde yapmak ile adını taşıdığı bir üniversitede yapmak çok daha anlamlı. Öğrencilerimiz burayı tercih ettikleri andan mezun oluncaya kadar onlara ne kadar bilgi verirsek, Akif’i ne kadar sık ve doğru anlatabilirsek bu ülkemizin de kazanımı olacaktır. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Görüş ve önerilerin aldığın toplantının ardından konuklar Prof. Dr. Uğur Derman, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Mustafa Uzun, Araştırmacı Yazar Mehmet Rüyan Soydan ile Araştırmacı Yazar İbrahim Öztürkçü, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Gör. Önder Topdaş’ın hazırladığı Mehmet Akif Ersoy ve Milli Mücadele Sergisi’ni gezdiler. 

Daha sonra konuklar, Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni ziyaret ederek burada bulunan eserleri inceleme fırsatı buldular.

Görseller