Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi | Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi

İstiklal Marşı'nın 100. Yılı Sergisi TBMM’de Açıldı

“Burdur Mebusu, Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmetle, minnetle, özlemle yâd ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergiyi hazırlayarak merhum Ersoy’un hatırasına sahip çıktıkları için etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

Sergi açılışına Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve MAKÜ'den bir grup akademisyen katıldı. MAKÜ ve Olgunlaşma Enstitüsünün ortaklaşa hazırladığı İstiklâl Marşımızın bestelerinin tıpkıbasımları yaptırılan İpek Mendiller de sergide yerini aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Şeref Holü'nde düzenlenen "100. Yılında İstiklal Marşı Sergisi"nin açılış programında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, minnet ve özlemle yâd ettiğini belirterek "Son bir asırda bu toprakların yetiştirdiği büyük şahsiyetlerin başında, hiç şüphesiz İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy vardır. İstiklal Mücadelemizin ve ilim irfan geleneğimizin sembollerinden olan Mehmet Akif; ebedileşen eserleri, mücadeleci kişiliği, derin ilmi ve örnek ahlakı ile aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir." diye konuştu.

Erdoğan; Mehmet Akif Ersoy'un milletimize, İstiklal Marşı gibi bir bağımsızlık beyannamesi kazandırmanın yanında yaşantısı, duruşu, vakarı, Safahat gibi hâlen aşılamamış eseriyle gerçek bir İslam münevveri olduğunu belirterek Mehmet Akif'in, Türkçeyi harikulade kullanan, en derin düşünceleri en veciz ifadelerle buluşturan özel bir şair olduğunu dile getirdi.

"Edebiyatımızda Mehmet Akif kadar hayatı şiire, şiiri de hayata tıpkı bir nakkaş inceliğinde işleyen başka bir şaire rastlayamazsınız." diyen Erdoğan; Mehmet Akif'in inandığı gibi yaşayan, yaşadığı gibi yazan, gerektiğinde de bunların bedelini ödemekten çekinmeyen bir doğruluk timsali olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birinci Cihan Harbi'nde Teşkilatı Mahsusa görevlisi olarak Berlin'den Balkanlara, Şam'dan Lübnan'a coğrafyanın dört bir yanında İttihad-ı İslam'ın sancaktarlığını yapan Akif'in, aynı zamanda bir direniş önderi olduğuna işaret etti.

"Yarınlarımızı hep birlikte inşa edeceğiz"

Millî mutabakat metni olan İstiklal Marşı'nı daha gür bir eda, çok daha büyük bir coşkuyla söylemeyi sürdüreceklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: "84 milyonun tamamını 'Türkiye ortak paydasında' buluşturarak yarınlarımızı hep birlikte inşa edeceğiz. İstiklal Marşı'mızın bize vazettiği değerlere ne kadar sıkı sarılırsak, geleceğimize de o derece güvenle bakabileceğimize inanıyorum. İçinde bulunduğumuz 2021 yılını, millet olarak ebedi ve ezelî kardeşliğimizi güçlendirdiğimiz bir fırsata dönüştürmemiz büyük önem arz ediyor. Hiç şüphesiz bunun yolu da öncelikle 'Korkma!' diye başlayan o muhteşem dizeleri kaleme alan şairin hayatını öğrenmekten ve öğretmekten geçiyor. İstikbalimizin teminatı olan gençlerimiz başta olmak üzere, toplumumuzun tüm kesimlerinin Mehmet Akif'i tanımalarını, onun hayatını, mücadelesini, uğruna sürgünleri göze aldığı prensiplerini çok iyi kavramalarını arzu ediyoruz. İnşallah 2021 senesini vesile kılarak hep birlikte bunu başaracağız. Farklı kurumlarımızın iş birliğinin meyvesi olan bu sergiyi milletvekilliği sıfatı da olan Mehmet Akif'i hakkıyla anma, ona şükran borcumuzu bir nebze olsun ödeme yolunda atılmış kıymetli bir adım olarak görüyorum. Salgın şartlarını da dikkate alarak imkanı olan vatandaşlarımı, özellikle de gençlerimizi sergimizi görmeye davet ediyorum. Sergimizin düzenlenmesine emeği geçen herkesi, tüm kurumlarımızı tekrar tebrik ediyorum. Büyük dava adamı, şair, mütefekkir, münevver Mehmet Akif Ersoy'u bir kez daha hürmetle yad ediyorum. Tıpkı Mehmet Akif gibi 'Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.' diye dua ediyorum.

Daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, nesih hat tekniğiyle yazılan ve 1920'de Meclis tarafından dağıtılan Anadolu Hatırası Broşürü'nden alınan İstiklal Marşı tablosunun takdim etti. Şentop; Erdoğan'a ayrıca TBMM tarafından hazırlanan Mehmet Akif Ersoy'un Şiir Külliyatı ve Safahat kitabını hediye etti.

Daha sonra Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Olgunlaşma Enstitüsü ortaklığınca hazırlanan İstiklal Marşı Besteleri Temalı İpek Mendiller Koleksiyonu'nun 1 numaralı mendilini hediye etti.