Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi | Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi

MAKÜ’de İstiklal Marşı’nın Anlamı Konuşuldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü programları çerçevesinde “İstiklal Marşı’nın Anlamı” konulu online söyleşi gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Gölen’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Çetin konuşmasında İstiklal Marşı’ndan önce hangi marşlar olduğunu, Kraliyet Marşlarından, Fransızların Marşlarından, Devlet Marşlarından, Osmanlı Devleti’nin İlk Saltanat Marşından ve vatanı uğruna canlarını feda eden Türk askeri için büyük mücadeleler sonrasında yazılan İstiklal Marşı’nın önemi ve anlamından bahsetti.

İstiklâl Marşı’nın tarihî, kültürel, siyasî, askerî ve dinî dayanaklarına da değinen Prof. Dr. Çetin şöyle konuştu: “Bizim ulusal marşımız olan İstiklâl Marşımız anlamı ve özü bakımından bizi Kurtuluş Savaşımızın zor, acılı, bunalımlı ama umut dolu günlerine götürür. Cumhuriyetimizin kuruluşunda, bağımsızlığımızın kazanılışında kahraman ordumuzun ve ulusumuzun yaşadığı coşkun duyguları dile getirir. İstiklâl Marşımız, bütün Türk milletinin ortak mutabakat metnidir. Bizi millet yapan temel bileşenlerimizden biridir. Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin üzerinde kurulduğu toprakların savaşla tekrar vatan yapılmasının bir belgesidir, devlet ve vatanımızın tapusudur. Zira bu metin, Türk milletinin var olma yok olma mücadelesinin en kızıştığı bir dönemde, Türk'ün tarihe karşı direniş kararlılığının zirvede olduğu bir sırada üretilmiş Türk milli ruhunun ortak heyecanının, ortak iradesinin, ortak hassasiyetinin bir ürünüdür.”